gunes kremi nasil secilir

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?


Güneş kremi neden kullanılmalı, kullanırken nelere dikkat edilmelidir ;


Hepimizin cilt tipi birbirinden farklıdır bu sebeple güneş kremi seçerken en çok dikkat gerektiren konuların başında cildimize uygun ürün kullanımı gelir. Bazılarımızın cildi hiçbir sorun yaşamazken ,bazılarımızın cilt hassasiyeti oldukça fazla olabilir . bu nedenle tamamen kişiye özel , sorunları çözmeye yönelik güneş koruyucu seçilmelidir . Yaşadığımız iklim , ten ve ırk farklılıkları bu detayları ortaya çıkaran en önemli faktörler. Örneğin Güney de yaşayanlar güneşten daha az etkilenen ya da hiç etkilenmeyen cilt tipleridir. Bunun yanı sıra kuzey bölgelerinde yaşayanlar güneşe daha duyarlıdır.

Nasıl günlük uyguladığımız kremlerde cilt problemimiz ve cilt tipimize uygun ürün kullanıyorsak ,güneş kremi seçerken de yüz ve vücut için farklı ürünler tercih edilmelidir ki iyi sonuç alabilelim.

Yüz için güneş koruyucu seçerken kuru cilt ve hassas cilt tipleri yoğun nem içerikli ürün seçerken , yağlı ve karma cilt tipine sahip olanlar daha hafif formüllü jel formunda ürünleri kullanabilir.

Akneye meyilli ve sivilce problemi olan cilt tipine sahip olanlar ise daha çok jel formunda cildi yağlandırmayacak ürün seçmeliler .

Normal cilt dışındaki tüm ciltlerin yüksek koruma faktörü seçmesi daha sağlıklı bir seçim olacaktır .

Peki güneş koruyucumuzun cilt tipimize uygun olmasının yanı sıra dikkat etmemiz gereken diğer özellikler nelerdir ?

  • Doğru içerikli Güneş koruyucunun hem UVB hem de UVA koruması içermesi şarttır .
  • UVB ışınları bronzlaşmayı sağlar ama fazla maruz kalındığı zaman cildin “epidermis “dediğimiz en üst tabakasına zarar verir.
  • Kızarıklık, ödem, acı, yanma hissi ve güneş çarpmalarına sebep olur. Cildin bağışıklığına zarar verir.
  • Cilt lekelerinin ve kanserinin oluşmasında etkilidir.
  • UVA ışınları ise yaz-kış bütün yıl boyunca etkilidir. Dalga boyu UVB’ye göre daha uzun olduğundan pencereden ya da araba camlarından bile geçer. Yine dalga boyu uzun olduğundan cildin bir alt katmanı olan “dermis” tabakasına kadar iner.
  • Yaşlanmaya, cilt lekelerine, cildin bağışıklık sistemine ve DNA’sına zarar verir.
  • Cilt kanseri oluşumunda etkilidir.

Yani seçeceğimiz güneş koruyucunun tüm saydığımız durumlara karşı koruyuculuk sağlaması bir hayli önemlidir .

Bir diğer tartışma konusu güneş koruyucular d vitamini eksikliğine mi sebep olur şeklinde , bu konuya da açıklık getirecek olursak , Güneşin dik geldiği öğlen saatlerinde 10-15 dakikalık güneşlenme D vitamini için en ideal zamandır. UVB ışınları sabah ve öğleden sonraki saatlerde etkili değildir. Bu sebeple güneş koruyucular d vitamini konusunda sorun teşkil etmez.

Kullanım miktarına da değinecek olur isek , Güneş ürünleri güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmeli, gün boyunca 3 saatte bir tekrarlanmalıdır. Yeterli miktarda ürünü eşit dağıttığımızdan emin olmalıyız . Sürüş formu açısında en kolay gelen formdaki ürünü tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır .

Ve son olarak , Güneş i ve bronzlaşmayı seven tüm kişilerin aklındaki o meşhur soruyu da cevaplayacak olursak güneş koruyucular bronzlaşmamıza engel değildir . Ancak güneşin zararlı ışınlarından bizi korurlar . Böylelikle sağlıklı bronzlaşmamıza yardımcı olurlar .


Fiyat Almak için Whatsapp Aracılığı ile Bize Mesaj Gönderin!

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara