çam terebentin yağı faydaları

Çam Terebentin Yağı Kaş ve Kirpik Uzatır mı?

Çam Terebentin Yağı

Sizlere son zamanlarda saç uzatması ile popüler olan ve saymakla bitmeyen şifaları olan çam terebentin yağından bahsetmek istiyorum. Bazı ağaçların reçinesine verilen bir isim olan terebentin, içeriğine ve özelliğine göre çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir şifa kaynağıdır. Çam terebentin veya çam yağı olarak adlandırılan ve çamın reçinesinden elde edilen yağ, güçlü bir antibiyotik özelliğine sahip olmakla birlikte ağrı kesici ve idrar söktürücü özellikleri de söz konusudur. Aynı zamanda enerji verici özelliğe de sahiptir.

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Dökülen saç, kirpik ve kaş için dökülmeleri durdurucu etkisi bilinmektedir .
  • Saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlar.
  • Kıl köklerindeki aşırı yağlanma veya pul pul dökülmeye sebep olan tıkanıklıkları açarak hem saç hem kaşlarımızın sağlıklı hale gelmesinde etkilidir .
  • Saç ve ciltte sık yağlanmayı önler.
  • Cilde ve saçlı deriye parlaklık canlılık verir, egzama gibi cilt problemlerinde kullanılabilir .
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Bağırsaklara fayda sağlar.
  • Banyo suyuna ilave edildiğinde vücudu rahatlatır.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını rahatlatır.
  • Astım gibi üst solunum yolları ile ilgili rahatsızlıklarda rahatlatıcı etkisi vardır .

Peki Çam Terebentin Yağı Nasıl Kullanılır?

Saç için ;

Öncelikle sülfatsız bir şampuan  seçmelisiniz . Sülfatsız şampuanınızın içerisine 20 damla kadar çam terebentin konulup iyice karışması sağlanır . Böylelikle hem saçın onarımı sağlanır, bakım yapılır ve saçlar parlaklık kazanır. Çam terebentin yağı gözle temas ettiğinde gözlerde kızarıklık ve yanma görülebilir. Bu nedenle şampuanla karıştırıldığında saçınızı yıkarken gözle temas etmemesi için dikkatli olunmalıdır.

Hem saç diplerine bakım yapmak hemde yüzümüzün en dikkat çeken noktası kaşlarımızın  bakımı için ;

Çam terebentin yağını , hint yağı ve tatlı badem yağı ve fındık yağını 1/2 ölçek karıştırıp  saç dipleri ve kaşlarınıza sürüp yatabilirsiniz . Dikkat edilmesi gereken detay , bakım yağları sonrası saçımızı yıkarken saçı ıslatmadan kuru saça şampuan uygulamak yağın saçtan tamamen arındırılması için büyük önem taşır.

Cilt için ;

Çam terebentin bir hayli güçlü bir yağ olduğundan ,doğrudan uygulamak yerine cildinizin hassasiyetine göre su ile seyrelterek uygulama yapabilirsiniz .cildinize tonikleme yaparken 1 damla pamuğa çam terementin eklemenizde daha canlı ve mikroplardan arınmış bir cilt elde etmenize yardımcı olacaktır .

 

Sevgilerimle .


Fiyat Almak için Whatsapp Aracılığı ile Bize Mesaj Gönderin!

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara