maske ve akne

Maske Kullanımına Bağlı Akne Sorunu

Herkese merhabalar ;

Koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte maske kullanmak, günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Sürekli olarak yüzümüzün bir kısmını kapatan bir aparatla yaşamaya yavaş yavaş alışıyor olsak da maske kullanımının neden olduğu sorunlar zaman geçtikçe daha da belirgin hale geliyor.

Maske kullanımına bağlı gelişen sorunlardan biri de yüzde ve Özellikle çene bölgesinde meydana gelen sivilceler.

Stres, evde kalmaya bağlı olarak yeme alışkanlıklarında değişiklik ve maske kullanımı nedeniyle ciltteki yağ bezeleri daha fazla çalışıyor. Bunun sonucunda da en başta yüz bölgesi olmak üzere vücudun pek çok yerinde akneler ortaya çıkabiliyor. Maskeyle beraber artış gösteren bu  aknelerden kurtulabilmek için neler yapabileceğimiz hakkında birkaç çözüm önerisinde bulunacak olursak ;

Günlük hijyeninize dikkat edin, mümkünse her gün duş alın.

*Akneli ciltlere özel temizleme jeliyle yüzünüzü günde 2 kez yıkayın.

*Antibakteriyel krem ve jelleri yüzünüze günde 2 kez uygulayın.

*Maske takılırken oluşan nem ve havasız ortam ciltte yağlanmayı artırıyor. Maske takıyorsanız, sık sık değiştirin.

*Diyet çok önemli: Bol bol su içilmeli ve yağdan fakir beslenmelisiniz. Aşırı acılı ve baharatlı besinlerden kaçının, çikolata tüketimini de kısıtlayın

*Uygun aralıklarla maskeyi çıkarın. Uzmanlar en azından 4 saatte bir 15 dakikalık aralar vermenizi öneriyor.

*Makyajdan mümkün olduğunca kaçının. Özellikle tüm yüze sürülen fondöten ve benzeri ürünler, gözenekleri tıkayarak akne benzeri oluşumlara zemin hazırlar.

*Cildinizi tahriş etmekten kaçının. Peeling (soyma) ve benzeri uygulamalar, normal zamanlarda iyi geliyor olsa bile, maskeye bağlı tahrişi artıracaktır.

Kullandığınız maskeye dikkat edin. Cildiniz hassassa, yüzde yüz pamuklu kumaştan yapılmış, iç kısmı yumuşak maskeler kullanın. Düzenli olarak maske takmanız gerekiyorsa ve cilt sorunlarınız devam ediyorsa, muhakkak bir dermatoloğa danışmanız önerilir. Doktorunuz size uygun olan ürünleri veya ilaçları önerebilir.


Fiyat Almak için Whatsapp Aracılığı ile Bize Mesaj Gönderin!

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara